Dzwoń: +48 784 963 387
Darmowa dostawa do zamówień od 1000 zŁ
Dzwoń: +48 784 963 387
Darmowa dostawa do zamówień od 1000 zŁ
Darmowa dostawa do zamówień od 1000 zŁ
Na skróty
Dzwoń: +48 784 963 387

NOLTY Efficiency Notebook

Kiedy lata temu, po raz pierwszy zobaczyłem na ekranie komputera kalendarz NOLTY, niewiele z Magdą wiedzieliśmy o tym jak trudne jest prowadzenie sklepu internetowego. Jeszcze mniej o formalnościach związanych  z importowaniem produktów i zupełnie nic o ilości przeszkód do pokonania, aby móc rozpocząć współpracę z ogromną japońską firmą cieszącą się nie mniejszym szacunkiem i powagą. Po kilku latach starań, godzinach wyczekiwanych przy telefonie i tonie napisanych e-maili zdobyliśmy pierwsze solidne doświadczenia. W sierpniu tego roku dostaliśmy awizację dostawy, a w niej dwa stojące obok siebie słowa: NOLTY i Pióromaniak. Nad Warszawą słońce zaczęło przez chwilę świecić mocniej, a przez okno wpadł powiew japońskiego wiatru.

Dlaczego NOLTY?

Notatnik NOLTY zwrócił naszą uwagę połączeniem trzech elementów: autorskiej koncepcji planowania, niesamowitej jakości wykonania i chronionego tajemnicą, bardzo cienkiego oraz gładkiego papieru do piór, własnego pomysłu.

Nowa idea planowania

Koncepcja Efficiency Notebook, która ewoluowała w NOLTY, powstała w 1949 roku. Lewa strona to dni rozbite na godziny w układzie poziomym. Prawa strona – miejsce na odniesienia do wydarzeń z lewej strony oraz zapiski. Notatnik miał pomagać w organizacji czasu i usprawniać zarządzanie. Idea okazała się tak popularna, że w 1959 roku trafił do masowej sprzedaży, a w 1963 roku po raz pierwszy pojawił się w wersji Gold (więcej o NOLTY GOLD niżej).

Układ pierwszej powszechnie dostępnej wersji Efficiency Notebook. Po lewej skala czasowa, po prawej – miejsce na notatki. Portret przedstawia umysł stojący za ideą – Iwao Ohno, ówczesnego dyrektora Japan Efficiency Association. Źródło: Nolty

Format 144 mm × 95 mm to nie przypadek. Powodem, dla którego zdecydowano o tej wielkości był standardowy rozmiar pocztówek. Wówczas, w czasach bez telefonu i poczty elektronicznej, używanych do wysyłania podziękowań lub jako wizytówki. Musiały mieścić się w notatniku.

Efficiency Notebook z 1959 roku obok japońskiej pocztówki. Rozmiar notatnika był tak dobrany, aby pocztówki mieściły się między stronami. Źródło: Nolty

W 2013 roku nazwę Efficiency Notebook zmieniono na NOLTY, akronim:

[N]ew style (新しいスタイル)
[O]riginal (そしてたったひとつの存在で)
[L]ife [T]ime (ずっと毎日)
[Y]our will (あなたの想いを叶えたい)という

Notes doczekał się kilku książek na swój temat. Pierwsza pojawiła się jeszcze w latach 70.

Japońskie spojrzenie na formę

To w jaki sposób jest wykonany Nolty każe się zastanowić nad rzeczami z codziennego otoczenia. Notatnik położony obok innych przedmiotów zwyczajnie je zawstydza. Biurko staje się nierówne, dobra torba nijaka, a część piór sprawia wrażenie niedokończonych. Precyzja w procesie produkcyjnym to 0,2 mm przy stałej wilgotności i temperaturze, bez odchyleń. Zaawansowany park maszynowy i oczy rzemieślników z wieloletnim doświadczeniem.

Papier

Wiadomo, że notatniki NOLTY mają własny papier. Jest owiany tak głęboką tajemnicą, że przez prawie 70 lat jego parametry nie przedostały się do opinii publicznej. Każdy kto miał lub będzie miał możliwość dotknięcia go, od razu pomyśli o Tomoe River. Jest bardzo cienki, co często podkreśla producent, i rewelacyjnie radzi sobie z atramentem niezależnie od rodzajów i rozmiarów stalówek. Może mieć dwa kolory – kremowy (Efficiency Notebook) lub biały (Listy 1 oraz Listy 2).

Podstawowe wersje notatnika

Są dwie podstawowe wersje kalendarzy: NOLTY Efficiency Notebook i NOLTY Efficiency Notebook GOLD, czyli notatnik w okładce winylowej i jego alter ego stworzone z użyciem droższych materiałów. Układ Efficiency Notebook zakłada podział na dwie strony – po lewej skala czasowa, czyli tydzień podzielony poziomo na dni, a każdy z nich z linią godzinową; po prawej – miejsce na notatki.

NOLTY Efficiency Notebook
Efficiency Notebook, czyli skala czasu po lewej stronie i stroną na zapiski po prawej.

Kalendarz tygodniowy rozpoczyna się 1 grudnia 2019 r. i kończy 31 grudnia 2020 r. Skala czasowa obejmuje 12 godzin (od 8 do 12/30 minut) lub 24 godziny w skali pomocniczej. Tydzień rozpoczyna się od poniedziałku.

Oprócz głównego kalendarza tygodniowego na cały rok, są także:
– kalendarz roczny 2019/2020/2021;
– kalendarz miesięczny od listopada 2019 r. do marca 2021 r. w formie wykresu Gantta dla każdego miesiąca;
– dodatkowe strony na notatki.

Kalendarz miesięczny w formie wykresu Gantta

NOLTY ma dwie zakładki. Dodatkowo dołączony jest adresownik.

NOLTY w klasycznej wersji jest dostępny w trzech kolorach. NOLTY GOLD tylko z czarną okładką.

Nolty Efficiency Notebook jest dostępny w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym i czarnym. Nolty Gold w czarnym.

Rozmiar (mm): 144 × 95 × 11
Waga (g): 117 (klasyczny)/116 (GOLD)
Łączna liczba stron: 174
Kolor papieru: kremowy

NOLTY Efficiency Notebook GOLD vs NOLTY Efficiency Notebook

Nolty Gold to ekskluzywna wersja bazowego notatnika, oferowana od 1963 roku. Ma specjalnie przygotowywaną skórzaną okładkę (skóra kozia), inny papier (tzw. złoty papier, który jest jeszcze cieńszy niż w standardowym Nolty’im) oraz krawędzie malowane 24-karatowym złotem. Powstała z myślą m.in., o osobach archiwizujących wszystkie roczniki kalendarza. Właściciele mają możliwości wstąpienia do klubu posiadaczy*. Członkostwo umożliwia zakupy niedostępnych akcesoriów oraz odwiedziny w japońskiej fabryce.

NOLTY GOLD
NOLTY Efficiency Notebook GOLD. Po raz pierwszy pojawił się w 1963 roku.

Układ wnętrza wersji GOLD i klasycznej jest taki sam. Można więc bez trudności przejść z pierwszej do drugiej i na odwrót.

NOLTY Efficiency Notebook GOLD jest zapakowany w pudełko, w którym znajdują się dodatkowe akcesoria (m.in. dwa mini-notatniki) i informacje.

NOLTY Listy 1 i NOLTY Listy 2

W Pióromaniaku pojawią się również dwie dodatkowe wersje: NOLTY Listy 1 i NOLTY Listy 2. Różnią się od Efficiency Notebook formatem, układem i kolorem papieru (biały zamiast kremowego).

NOLTY Listy 1 ma układ tygodniowy wertykalny (pionowy).

NOLTY Listy 1

Kalendarz tygodniowy rozpoczyna się 1 grudnia 2019 r. i kończy 31 grudnia 2020 r. Ma układ wertykalny (pionowy). Dzień w systemie 24-godzinnym, ze skalą czasu od 6: 30 do 22/30 min.

NOLTY Listy 1 kalendarz tygodniowy
NOLTY Listy 1 posiada kalendarz tygodniowy pionowy.

Oprócz głównego kalendarza tygodniowego na cały rok są także:
– kalendarz roczny 2019/2020/2021/2022;
– kalendarz miesięczny od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. w formie miesiąca na dwóch stronach;
– dodatkowe strony na notatki (32);
– zakładki (dwie).

Rozmiar (mm): 219 × 123 × 12
Waga (g): 238
Łączna liczba stron: 192
Kolor papieru: biały

NOLTY Listy 2 ma układ tygodniowy horyzontalny + memo

NOLTY Listy 2

Kalendarz tygodniowy rozpoczyna się 1 grudnia 2018 r. i kończy 31 grudnia 2019 r. Ma układ wertykalny (poziomy). Dzień na lewej stronie i miejsce na notatki na prawej stronie. Dzień w systemie 24-godzinnym, ze skalą czasu od 8 do 21/30 min.

NOLTY Listy 2 kalendarz tygodniowy
NOLTY Listy 2 posiada kalendarz tygodniowy w ukladzie poziomym + memo.

Oprócz głównego kalendarza tygodniowego na cały rok są także:
– kalendarz roczny 2019/2020/2021/2022;
– kalendarz miesięczny od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. w formie miesiąca na dwóch stronach;
– dodatkowe strony na notatki (32);
– zakładki (dwie).

Rozmiar (mm): 219 × 123 × 12

Waga (g): 238
Łączna liczba stron: 192
Kolor papieru: biały


NOLTY to legenda. Cieszymy się, że po długich staraniach trafił do Pióromaniaka. Jest dostępny w 4 wariantach. Wszystkie znajdziecie ->tutaj<-.

Do przeczytania,
Marcin Milewski

* Jeszcze nie wiemy jak działa członkostwo w klubie dla osób spoza Japonii, a w zasadzie z Europy. Wszystko dlatego, że jesteśmy, zdaje się, pierwszym sklepem, który oferuje NOLTY na Starym Kontynencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *